See aamurusko on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "aamu",
"3": "rusko",
"t1": "morning",
"t2": "reddish hue or glow"
},
"expansion": "aamu (“morning”) + rusko (“reddish hue or glow”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "aamu (“morning”) + rusko (“reddish hue or glow”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aamurusko",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamurusko",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aamurusko",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aamurusko",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aamurusk",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "Aamurusko"
}
],
"glosses": [
"light of dawn (change in the colour of the sky) before sunrise; foreglow"
],
"id": "en-aamurusko-fi-noun-rgxEFK34",
"links": [
[
"light",
"light"
],
[
"dawn",
"dawn"
],
[
"sunrise",
"sunrise"
],
[
"foreglow",
"foreglow"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːmuˌrusko/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːmuˌrus̠ko̞]"
},
{
"rhymes": "-usko"
}
],
"word": "aamurusko"
}
{
"derived": [
{
"word": "Aamurusko"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "aamu",
"3": "rusko",
"t1": "morning",
"t2": "reddish hue or glow"
},
"expansion": "aamu (“morning”) + rusko (“reddish hue or glow”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "aamu (“morning”) + rusko (“reddish hue or glow”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aamurusko",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamurusko",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamuruskottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamuruskoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamuruskoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aamurusko",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aamurusko",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aamurusk",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/usko",
"Rhymes:Finnish/usko/4 syllables"
],
"glosses": [
"light of dawn (change in the colour of the sky) before sunrise; foreglow"
],
"links": [
[
"light",
"light"
],
[
"dawn",
"dawn"
],
[
"sunrise",
"sunrise"
],
[
"foreglow",
"foreglow"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːmuˌrusko/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːmuˌrus̠ko̞]"
},
{
"rhymes": "-usko"
}
],
"word": "aamurusko"
}
Download raw JSONL data for aamurusko meaning in All languages combined (20.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.